Tipy na výlety

Ve společenské místnosti naleznete "Knihu výletů", kterou můžete využít jako inspiraci pro Vaše vlastní výlety. K dispozici je informační nástěnka s brožurami IC NP Šumava, na internetu zjistíte jízdní řády vlaku, k zapůjčení je turistická mapa v měřítku 1:50 000.

Rádi Vám pomůžeme s plánováním Vaší trasy, zjistíme další jízdní řády, otevírací dobu, zprostředkujeme zapůjčení lodě ke splouvání Vltavy vč. dopravy apod.

LÉTO

Osada Dobrá je ideálním východištěm pro pěší výlety, vyjížďky na kolech, na in-line bruslích (napojení na trasu Nové Údolí - Nová Pec - Lipno) či sjíždění Teplé Vltavy ze Soumarského Mostu či Lenory. Rodiče s malými dětmi zde najdou množství "kočárkových tras" a zábavné naučné stezky pro děti a také akci Léto s párou (parní vlak na trase Nové Údolí - Lipno). Návštěvníci s pohybovým handicapem nebo ve věku nad 65 let mohou objevovat krásy Šumavy na zapůjčeném skútru.

ZIMA

V zimním období vede vesnicí upravená běžkařská trať (pro klasiku i bruslení). Pro nenáročné milovníky sjezdového lyžování jsou cenově výhodné vleky v Českých Žlebech (5 min autem), v Horní Vltavici nebo na Libínském sedle (15 min autem) a na Kubově Huti (20 min). V německém Mitterdorfu (cca 20 min od chalupy) je pak větší lyžařské centrum nabízející vyžití jak pro malé děti (výborně vybavený dětský areál pro nejmenší s lyžařskou školou a dobrým zázemím), tak pro náročnější lyžaře (lanovky, černá sjezdovka), navíc pro Vás máme slevu 2 € na vybrané skipassy. Po dni na lyžích můžete relaxovat v termálním aquacentru ve Waldkirchenu.

Počasí si ověřte na www.yr.no.

Zajímavosti v nejbližším okolí - do 5 km

Stožecká kaple a Stožecká skála, Soumarské rašeliniště s naučnou stezkou pro děti, Stožec - naučná "Soví stezka" pro děti, splouvání Vltavy z Horní Vltavice, z Lenory na Soumarský most nebo potom dále na Pěknou, České Žleby - výlet na Kamennou hlavu a Mlaka.

Turistické cíle do 20 km

Schwarzenberský plavební kanál (portál na Jeleních vrších), Plešné jezero a hraniční hory Třístoličník - Plechý - Trojmezná, dřevěný most v Lenoře, Boubínský prales a rozhledna na vrcholu Boubína, rozhledny na hraničním hřebeni nad jezerem Lipno - Moldaublick a Alpenblick, Volary - volarské roubené domy, kostel sv. Kateřiny, Volarské muzeum (expozice o Zlaté stezce), krytý bazén Volary.

Vzdálenější cíle

oblast Kvildy - prameny Vltavy u Kvildy, Chalupská slať, Borová Lada - soví voliéry, jarní splouvání meandrů Vltavy, Knížecí pláně, Modrava, Poledník (rozhledna), Antýgl, Turnerova chata, Churáňov, Kašperské Hory a zřícenina hradu Kašperk, Železná Ruda (rozhledny Pancíř, Javorník), šumavské slatě (Chalupská, Jezerní, Tříjezerní), šumavská ledovcová jezera (Laka, Prášilské, Černé, Čertovo)
oblast Lipna - stezka Korunami stromů v Lipně nad Vltavou, Lego land tamtéž, aquapark Frymburk, splouvání dolního toku Vltavy (z Vyššího Brodu přes Rožmberk do Českého Krumlova)
oblast Prachatic - městská památková rezervace Prachatice, krytý bazén, Libín - rozhledna a lanové centrum
v sousedním Německu - termální lázně Waldkirchen (doporučujeme - opravdu teplá voda, vnitřní i vnější areál za příznivé ceny, mnoho zábavy pro celou rodinu), stezka v korunách stromů ve Neuschönau (bývá zde mnohem volněji než na Lipně)

a tak dále, a tak dále ... viz také www.npsumava.cz